27.2.15

50 odstínů šedi vs. důstojnost ženy


Nedá mi to, abych i já krátce nekomentovala toto poněkud kuriózní téma. Né že bych udělala radost producentům a zašla do kina, ale včera jsem na internetu narazila na fotky z výše zmiňované nejkratší telenovely na světě.
Musím říct, že mě na tomto příběhu zaráží několik věcí (mimo jiné ta fixace na luxusní životní styl). Nejvíce však ona nedůstojná role ženy. Jsem zmatená. Kam se poděl tak těžce vybojovaný feminismus? V dnešní době, kdy jsou si ženy s muži rovnější než rovny a jakýkoli náznak podřízenosti manželi se neslučuje s obecnou představou o moderní ženě, nám nevadí, když se žena dobrovolně nechá přivázat ke sloupu a zmlátit mužem? Ona má (mít) požitek z podřízenosti, on z toho, že s ní může nakládat jako s věcí. Pokud se nepletu, je to přesně ten vzorec chování, který kritizujeme v kdekteré zemi na Blízkém Východě. Nicméně zástupy žen plní kina a obdivují hlavní hrdinku, která se (světe div se) písemně zavazuje poslouchat muže na slovo. 


O satanovi se říká, že je opice Boží. Netvoří nic nového pouze vše dobré, co Bůh stvořil protáhne bahnem. A tak jsem si nemohla nevzpomenout na verš z Nového Zákona, z listu Efezským:

"Manželky, vy se svým mužům podřizujte stejně, jako by to byl Kristus; muž totiž vede ženu, jako Kristus vede své tělo - církev, pro jejíž záchranu sám zemřel. Proto má žena svého muže poslouchat, jak církev poslouchá Krista."

Cítíte ty paralely? I tady jde o poslušnost, ale poslušnost, která ženu povznáší a ze strany muže má být kvitována úctou a láskou. Ne fyzickou láskou, ale láskou, která nutí klást potřeby toho druhého před ty mé a ne si učinit z partnera prostředek k uspokojení vlastních potřeb...


Kdysi jsem narazila na citát: "Jsem princeznou ne proto, že čekám na prince na bílém koni, ale protože mým otcem je Král a Pán země." Bůh nám propůjčil důstojnost královských dcer. Proč ji zahodit do bláta...?


"Drahé děti, nedopusťte, aby s vámi satan cloumal a děla si s vámi co chce. 
Vyzývám vás, buďte zodpovědní a rozhodní
a zasvěťte Bohu každý den v modlitbě...."
(P. Maria v Medžugorje, 25.1.1998)


Zdroj fotografií: Pinterest.

9 comments :

 1. Ola Soňo, když si uvědomím, jak krásný vztah umíme s mužem mít.

  Překvapuje mne, kolik děvčat touží po podřízené roli. Ne však na dlouho. Jen tak na chvilku pro to poznání, ale jinak jsou přeci emancipované a nedají si život diktovat. Tolik mladých je teď dlouho samotných, tolik jich vybírá, přebírá a testuje. Co kdyby to náhodou bylo jinde lepší, co když mi něco někde jinde utíká.

  Jsem šťastnou, vyrovnanější ženou i díky té jistotě a porozumění, kterému se mi dostává.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ano, to je také žhavé téma. Již dříve jsme se smířili s tím, že lidé odmítají závazek a žijí tzv. na hromádce. Dnes se smiřujeme se společností plné "singles". Dokonce jsou stále populárnější vztahy, kde si každý z partnerů ponechá svůj byt, svůj prostor, svou volnost. Někdy tak ze žert říkám, že by se mi to taky líbilo :-) ale ve skutečnosti cítím velmi jasně ten rozklad společnosti. Neschopnost udržet dlouhodobé vztahy. Silnou orientaci na vlastní ego - JÁ se musím uplatnit, rozvíjet, být šťastná. Na tom všem samozřejmě není nic špatného, ale my tomu dáváme téměř patologické rysy. A pak čelíme (alespoň tady u nás) islámským rodinám, které jsou velké, silné, spolehlivé, s jasně danou hierarchií... Tuším se tomu říká "nastavené zrcadlo" :-)

   Delete
  2. Ano. Nesouhlasím třeba se spousty názorů mých rodičů, ale i tak je respektuji. Snažíme se. Byť je ten rozdíl veliký, tak se dnes rádi sejdeme. Vždy tomu tak nebylo. Uvědomění si času a prázdna asi. Obě strany ustoupily o krok ze svých nároků a názorů. Je nám teď o dost lehčeji. Už dávno si nepamatuji na velkou rodinu, ale i ta naše malá nám je velkou a plnou, když chceme.

   To JÁ je teď nakažlivé na mnoha místech.

   Delete
 2. Moc krásně napsané :-))) a krásné dokumentující fotky :-))) díky k

  ReplyDelete
 3. Dakujem ,ze ste to napisali.Zdravim!

  ReplyDelete
 4. Díky Soňo, napsalas to moc hezky, cítím to podobně a překvapuje mě to množství žen, které to "baští"...

  ReplyDelete
 5. Knihu jsem nečetla a film neviděla ani na jedno se nechystám, lépe bych to nevystihla.
  Zdravím a všechno dobré přeju M.

  ReplyDelete
 6. no jistě.
  já myslím, že je-li moudrý muž a má úctu ke své ženě, pak může být dobrým vůdcem ve věcech... těch více vnějších. a ona, která zase lépe vnímá a pociťuje vnitřní děje, může tím obohatit muže a celou rodinu. když se respektují navzájem v odlišnosti svého stvoření, je prostor pro respekt, spolupráci vzájemné poznávání a inspirování se. není místo pro ponížení.
  proto téma knihy je mi cizí.
  taky děkuji, že jsi to napsala.

  ReplyDelete
 7. no jistě.
  já myslím, že je-li moudrý muž a má úctu ke své ženě, pak může být dobrým vůdcem ve věcech... těch více vnějších. a ona, která zase lépe vnímá a pociťuje vnitřní děje, může tím obohatit muže a celou rodinu. když se respektují navzájem v odlišnosti svého stvoření, je prostor pro respekt, spolupráci vzájemné poznávání a inspirování se. není místo pro ponížení.
  proto téma knihy je mi cizí.
  taky děkuji, že jsi to napsala.

  ReplyDelete

Děkuji za milý komentář!