4.3.14

Inspirace pro postní dobu

Zítra je popeleční středa a začíná tedy postní doba. Nevím, jakou máte zkušenost ze svého okolí, ale někdy mám pocit, že se postní doba začíná zaměňovat za super dietní období, jarní kůru, detoxikačních pět týdnů a kdo ví co si. Určitě je fajn, odlehčit organismu a vzdát se čokolády, ale v postní době nejde jen o to. V centru našeho zájmu by měla být duše a především její detox.

Brouzdala jsem internetem a našla několik hezkých a inspirativních stránek (v angličtině). Přemýšlím, jaký by měl být letos ten můj půst. Myslím, že tenhle obrázek to dobře vystihuje - Víc Bible, méně internetu :-)


Postní doba, jak ji prožíváme my - křesťané, by měla být také svědectvím našemu okolí, že chceme žít jinak. Nedávno mně navštívila sousedka - maminka s malým dítětem, která si dala za předsevzetí vzdorovat konzumnímu chování. Ona patří do skupiny finančně zajištěných, kdy si může koupit cokoli, prostě protože na to má. Právě proto mně mile překvapilo, když říkala, že se rozhodla nakupovat jen nezbytné věci, začala zašívat a spravovat ponožky, trička, ... což dřív nikdy nedělala. Někdy stojí za to se zamyslet, jestli v určitých aspektech života nejdeme prostě jenom s davem. 


Postní doba není jen jakýmsi opožděným katolickým novoročním předsevzetím. Ačkoli se vzdáváme sladkostí a televize, je to jen symbol pro to, že se hlavně chceme vzdát hříchu. Postní doba je dobou pokání, kdy si uvědomujeme, že o Velké noci (na kterou se půstem připravujeme), někdo za nás dal svůj život a že my tento obrovský dluh nemůžeme splatit. Můžeme jen děkovat a snažit se učinit sebe sama o trochu více podobné Jemu...

Někdy, když tiše sedím a uvažuji nad tím, co pro mně Ježíš udělal, jsem tak trochu ohromen...

Z toho, co jsem na netu našla, se mi asi nejvíc líbil - “1-1-1 Plan”: one sin, one add-in, one give-up. Celý článek naleznete zde. Tři jednoduché body. 
 • Za prvé - vzdáte se jednoho hříchu. Najděte si ten svůj a v průběhu postní doby na něm "pracujte". Pokud si nejste jisti tím, co je vaše slabost, obraťte se v modlitbě na Ducha svatého, aby vás vedl.
 • Za druhé - přidejte do své denní rutiny něco, co tam nebylo a darujte to Bohu. (Nápady uvedu níže)
 • Za třetí - vzdejte se jedné věci nebo činnosti. Ať je to výzva, něco, co nebude až tak lehké, ale zároveň to bude uskutečnitelné.
Pokud hledáte inspiraci co se postních závazků týče, přikládám několik odkazů. K tématu se budu určitě vracet v průběhu postní doby. Musím si také rozmyslet, jak půst prožívat s naší školačkou a manželem. Ten - ač nekatolík - se jakýchkoli postních aktivit zúčastňuje dobrovolně a rád :-) Jaké máte zkušenosti s postní dobou u vás doma? Podělte se s námi o nápady, jak tuto plodnou dobu prožít v rodinném společenství...

Článek zde.
Článek zde.
Ještě jeden seznam naleznete tady.

Pro ty z vás, kteří nevládnou angličtinou tady mám malý seznam toho, co mně zaujalo. Pro nás, rozmarné, krásné ženy :-)
 • nepoužívejte v postní době make-up
 • nepoužívejte zrcadlo
 • nenoste v postní době kalhoty
 • nenakupujte oblečení nebo kosmetiku
A pak všelicos jiného:
 • uháčkujte/ušijte deku a tu na Velikonoce darujte někomu neznámému
 • čtěte každý den Bibli
 • nedívejte se na TV
 • čtěte místo románu literaturu faktu nebo náboženskou literaturu
 • nepoužívejte v postní době sociální média
 • nejezte sladkosti
Uff, nejsem si úplně jistá, která z těch dvou posledních věcí je těžší :-)
Samozřejmě je postní doba hlavně dobou modlitby. Kdysi jsem se během postní doby modlila denně křížovou cestu. Ale protože dnes mi k tomu přibyly dvě děti, rozhodla jsem se to omezit na středu a pátek. Také bych se chtěla více soustředit na modlitbu breviáře a růžence. Ovšem nejcennější je návštěva mše svaté. U nás ve farnosti bohužel není každý den, ale můj závazek na postní dobu je - jít na mši pokaždé, když je. Samozřejmě i s dětmi. Našla jsem na to téma jeden hezký obrázek:

Denní mše svatá je pro ty, co nemají nic lepšího na práci... což znamená pro nás pro všechny.
Napište mi do komentářů, jaký postní závazek jste si letos vybrali vy. Určitě tím inspirujete druhé. Přeji vám všem, ať je vaše postní doba především plná lásky!


4 comments :

 1. Pekné zamyslenie pred spaním. Ďakujem.
  Premýšľala som dnes nad predsavzatím už viackrát. Keď mám toľko nerestí, že si vybrať neviem. :) No s manželom nám napadlo, že by sme si mohli menej sťažovať nad tým, koľko nezmyslov je na svete. (Zrovna pred chvíľou sme totiž tak nejako frflali nad čímsi.) Že by sme sa namiesto toho mohli viac pričiniť o to, aby bol svet lepší, lebo začať musíme od seba. Ale to je hrozne všeobecne povedané asi. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jé, ale to je vážně dobré. Třeba pokaždé, když se přistihneme, že si na něco stěžujeme (politici, podnikatelé, poměry...) se hned na ten úmysl pomodlit Otčenáš. To by neškodilo celoročně :-)

   Delete
 2. Já si volím "nenoste v postní době kalhoty". O tom, jak to zapůsobilo na vedení v práci dám vědět.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Být tebou, pořídím si kilt a přesedlám z trenek na slipy... Dej vědět :-)

   Delete

Děkuji za milý komentář!