26.3.14

Den nenarozených dětí

Včera jsem to nestihla, ale ráda bych ještě dodatečně připomněla, že Jan Pavel II. vyhlásil 25. březen (svátek Zvěstování Panně Marii) mezinárodním dnem nenarozených dětí. V Jižní Americe se tomuto dni někdy říká "Den práva narodit se", což se mi obzvláště líbí.

Nejcennější šperk, který kdy bude
viset kolem tvého krku,
budou ruce tvého dítěte.

K tomu, abych tento den připomněla i na svém blogu mně přiměla poznámka jedné mé známe na téma "odstraňování" embryí po potratu nebo předčasném porodu v místních nemocnicích. To, že se těla spalují, je více méně známá věc, ale zarazila mě její osobní zkušenost. 
Embrya se totiž také mrazí a prodávají do kosmetického průmyslu. Ona známá jela náhodou s jedním takovýmto transportem v nemocničním výtahu. Muž, který si odnášel mrazící box plný biologického materiálu k ní pronesl:
"Když má ta ženská smůlu, bude si na ksicht mazat vlastní dítě."  

Proč je bakterie považovaná za život na Marsu...
a tlukoucí srdce není považováno za život na Zemi?

Přemýšlím nad tím, jak rychle vůči takovým věcem otupíme. Před pár lety, když jsem o používání embryonálních buněk v kosmetice četla poprvé, mi to připadalo jako sci-fi. Dnes je to běžné. V českých klinikách si můžete nechat embryonální zárodečné buňky vpíchnout přímo do pokožky. Říkají tomu elixír mládí. 


V okamžiku početí vzniká nová a unikátní lidská bytost
s vlastním jedinečným genetickým kódem.

Kromě toho se buňky nenarozených dětí masivně používají při vývoji potravin. Zájem o takovéto buňky v průmyslu stoupá. Jejich využití je široké, a tak, proč vůbec něco podnikat proti potratům, když je to tak báječný byznys. Dalším nevyčerpatelným zdrojem embryí je umělé oplodnění. Nejsou ani zákony, které by tento obchod regulovaly. Jakmile jednou v laboratoři odevzdáte jak vajíčka, tak spermie, nikdy nezjistíte, kolik embryí bylo skutečně stvořeno, kolik prodáno. 

Je to už nějaký pátek, kdy jsem v rádiu poslouchala rozhovor s lékařkou z pražské Akademie věd. Na otázku, proč používají při výzkumu embryonální buňky, odpověděla prozaicky: Protože je to nejlevnější. Již tehdy vyprávěla o tom, že kmenové buňky lze získat mnoha způsoby (co teprve dnes). Neexistuje žádný jiný důvod, proč používat pro výzkum embryonální kmenové buňky, než peníze. 

"Chtěl jsem se setkat se svou biologickou matkou,
abych viděl, jestli je OK a poděkoval ji, protože jsem rád,
že jsem neskončil jako potrat.
Bylo jí 23 a prodělala toho hodně, aby mě dostala."

Vím, že je to těžké téma. Někdy ani nemám sílu na to myslet, číst si o tom, přemýšlet nad vývojem věcí. Ale nechtěla bych upadnout do lhostejnosti. Nejen 25. března, ale každý den bychom měli přemýšlet nad tím, které činy nás jako lidstvo "odlidšťují"... Nezletilé děti, které nemůžou pít alkohol, řídit auto a na každý chirurgický zákrok potřebují souhlas zákonného zástupce, můžou jít bez vědomí svých rodičů na potrat. I takové máme zákony...
Nechtěla jsem sem dávat žádné brutální obrázky, ale fotografie na kusy roztrhaných dětských tělíček nebo dětí, které mají nůžkami přestřižený vaz si zadají snad jenom s těmi z koncentračních táborů. Problém je ale právě v tom, že takové věci nejsou vidět. Žena je při zákroku pod narkózou a otec své mrtvé dítě nikdy neuvidí. Žasnu nad tím, jak to zvládají ti doktoři a nemocniční personál...

"Největším ničitelem míru je potrat. Protože když je možné, aby matka zabila své vlastní dítě, co ještě brání tomu, abych já zabila tebe a ty mně?" (Matka Tereza)


Sousoší slovenského umělce Martina Hudáčeka, která znázorňuje usmíření matky a potraceného dítěte.
Více si můžete přečíst zde.

15 comments :

 1. Soňo, silné téma ... vždy mi připomene mé spontánně ztracené těhotenství mezi mými narozenými děvčaty. Své dcery miluji a mé 2 dítko mi chybí a chybět bude ...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ano, téma je to silné a asi se mu každý spontánně radši vyhne. Děkuji za tvůj komentář! Vždy se mi líbí, když některé ženy na svých webovkách uvádí - "mám tři děti, dvě na zemi a jedno v nebi". Ditě vždy zanechá stopu v matčině srdci, ať už tu bylo jakkoli dlouho...

   Delete
 2. Silné téma! Napsala jste to moc hezky!
  Mě zarazil fakt jak s nadhledem se chodí na potrat. Žena jednoduše příjde do nemocnice a za pár hodin odejde bez "problému" snad spokojená... V živé paměti mám svírání u srdce, když jsem nedobrovolně seděla mezi ženami které se rozhodly vzdát se dítěte, když se jedna rozčilovala že na si na sál musí odlakovat nehty...mezi sebou se bavily s úsměvy na rtech co mají v plánu, kam jedou na dovolenou.... Mezi nimi sedím jako neviditelná, snažím se být silná, polykám slzy, a ptám se proč zrovna to moje miminko které jsme milovali od první chvíle nemá to štěstí žít na světě..... Bůh k nám byl milostivý a dal nám čtyři děti, ale druhé a třetí jsou v mém srdci také navždy!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji za komentář. Je to tak, jak píšeš. Někomu byl dán dar a on si není vědom jeho nesmírné ceny...

   Delete
 3. Milá Soňa, ďakujem za tvoj príspevok, ten citat že ruky dieťaťa sú najkrajší šperk ma dostal. Už ho mám opísaný. Aj dnes ráno ma môj malý syn obímal a bolo to krásne. Naozaj potrat je silná téma ktorej malokto hovorí nahlas, radšej sa to z mlčaním prehliada.
  Sylvia

  ReplyDelete
 4. Jistě zajímavé téma. Ovšem dovolím si podotknout, kdo že má vlastně právo na život? Jistě, dokážu pochopit že žádný člověk nemá právo život brát. Ale pokud si berete jako největší autoritu Boha, tak jaké má on právo někoho nechat přežít a jiného zemřít (spontánní potraty). Statisticky je spontánních potratů stále více jak interupcí a "potrat" v důsledku hormonální antikoncepce ( i když se čísla značně přeženou). Vážím si toho, že katolická církev nastavuje nevěřící civilizaci druhý pohled, ale něco mi přijde vyhnané až absurdum. Moc bych si přál, aby lidé dospěli k takovému morálnímu vědomí, aby si byl každý vědom následku svého chování. Aby lidé něco nekonali pod hrozbou pekla a v domnění, že to tak někdo chce, ale čisto proto, že budou mít dostatečnou odpovědnost za své chování.

  Pepa Mansfeld

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uff, tak jsem hodně přemýšlela, jestli vůbec reagovat, protože to pak svádí k tomu, abych v pár řádcích odpověděla na něco, co si zaslouží hodiny a hodiny poctivé diskuze. Ale jsem vděčná za to, že jste vyjádřil svůj názor a tak snad jen pár myšlenek. I když prosím o shovívavost, protože to jsou antická témata, která lidé řeší už tisíce let a ještě pořád nic kloudného nevymysleli. Předně tedy, my křesťané věříme, že Bůh stvořil svět bez bolesti, nemoci a smrti a to vše vstoupilo do lidského života po prvním hříchu (ano, to jablko, a za vše může Eva). Oním hříchem bylo, že lidé chtěli být jako Bůh. Všechny ostatní hříchy jsou ovocem této pýchy. (Velmi zjednodušeno) A tak, když dnes čelíme nemoci a smrti třeba při spontánním potratu, pak víme, že to Bůh takhle nezamýšlel, Bůh chce pro člověka jen dobro, ale nikdy také asi úplně nepochopíme, proč jeden člověk trpí a druhý ne. Stejně jako biblický Job se budeme do konce věků ptát: proč? Bůh v Ježíši Kristu na sebe utrpení člověka bere a stejně jako on umírá (a také se ptá proč?), ale tím, že vstal z mrtvých nám ukazuje, že bolest a smrt nejsou posledním slovem v životě člověka. Smrt je něco tak fatálního, že to bere dech. Kdybychom neměli víru, museli bychom propadnout všichni zoufalství. Z takové perspektivy by naprosto ztratil smysl život nemocných, postižených... Co se potratů týče, tak na biologické úrovni neexistuje argument, proč by embryo nemělo být člověkem. Dnes už známe genom a víme, že je jedinečný a neopakovatelný. Medicína dokáže vypiplat předčasně narozené dítě, které je ve stejném stádiu potraceno. V tomto případě se tedy jednoznačně jedná o hřích zabití, kdy si člověk opět hraje na Boha.
   Líbí se mi, jak píšete, ze by lidé měli dospět k morálnímu vědomí na základě důsledků svého chování a ne pod hrozbou pekla. Nevím kolik věřících dnes ještě něco dělá ze strachu před peklem :-) Ale často chápu chování lidí (třeba rozhodnutí pro potrat), protože si myslím, že právě nemají tušení o tom, jaké jsou ony následky. Někdy ty následky nejsou vidět hned, někdy to trvá mnoho let a projeví se to skrytě a my se pak jen ptáme, zač nás Pánbůh trestá. Asi i proto se občas k těmto ožehavým tématům vyjadřuji. Není to jinak mé hobby.
   Bůh nás miluje nepředstavitelnou láskou. Láskou, která se úplně vymyká našim představám a stejně tak miluje každého z nás ( i ty nenarozené) a naší jedinou motivací by měla být odpověď na tuto lásku. Protože jednou, až budeme stát před Ním, ukáže nám Ježíš lásku k našemu bližnímu a zeptá se nás: Jestliže já tohoto člověka takto miluji, kdo jsi ty, žes ho nemiloval?
   A peklo? Peklo je, když nedokážeme na lásku odpovědět láskou. Když odmítneme odpuštění, protože nejsme schopni unést vlastní hanbu a naše pýcha (která se zrodila tam v zahradě Eden) nám říká, že žádné odpuštění nepotřebujeme, a my se otočíme k Lásce zády a vydáme se opačným směrem. Peklo je vždy svobodné rozhodnutí, ze svobodné vůle, kterou jsme dostali...

   Delete
 5. Téma je to silné, ale obecně platí, že se většinou brečí na špatném hrobě. V tomto případě nikdy nikoho nepřesvědčíš, aby změnil své rozhodnutí. Buď mu konkrétně pomůžeš, nebo to dítě adoptuješ, ale jinak je to jen tlachání. A co se týče kosmetiky - jednoduše ji nepoužívej, opět s tím nic víc neuděláš. A vlastně tím uděláš maximum. Jen doufám, že moje mýdlo s jelenem je v pohodě...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Primárně jde o informovanost, protože mnoho lidí neví, co se při potratu nebo umělém oplodnění děje, co způsobuje, proč je embryo člověk, kde a proč se kmenové buňky používají, atd. Jestli ti v dnešní době chlap řekne, že potrat je v pohodě, protože u toho stejně spíš (a ty víš o koho jde), tak je pořád informovanost naší populace v dobách středověku. Problém je spíš v tom, že lidé to ani nechtějí vědět. A já to i chápu, je to nepříjemné téma, jednodušší je nevidět to a říct si, že se s tím stejně nedá nic dělat. Ale právě protože se to týká už tolika oblastí běžného života, je to alarmující.
   Výrok "jednoduše ji nepoužívej" nefunguje. Snad chápeš, že si žádná firma nenapíše na téglik od krému - pozor, obsahuje embrya. Např. se z embryí získává kolagen, ten je snad v každém krému. Kdo ví, co obsahuje tvoje pěna na holení... Dalším faktem je používání embryonálních buněk ve výzkumu. To pro potravinářské kolosy provádí externí firmy a málokdo takovou spolupráci hlásí veřejně. A když už se k tomu nějaký koncern přizná (jako Nestlé) - jak se chceš vyhýbat jejich výrobkům, když vlastní půl planety? To není problém, který bychom za jeden večer vyřešili, ale pokud na něj nebudou prstem ukazovat křesťané, tak kdo jiný???

   Delete
  2. Ještě mně napadá, co jsem četla o firmě Nestlé (a jiných), že se totiž používají konkrétně buňky z jater nenarozených dětí. Takže žádný shluk buněk podobný rybě. To už musí být pořádný plod, abys mu našel játra. Věřím, že kdyby si to dali napsat na Kit-kat, tak se to na tržbách projeví. Takže jak říkám - informovat, informovat, informovat...

   Delete
 6. Dobrý den,

  děkuji za krásný článek.

  Ta kosmetika mě šokovala. Trochu jsem googlila a pochopila jsem, že je to zakázané.
  Jsou nějaké důvěryhodné zdroje?

  Našla jsem jin jiné kmenové buňky, než embryonální...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Netroufám si příliš "machrovat" nějakou rádoby vědeckou odpovědí, protože sama jsem v této oblasti vzdělávání skončila na základce. To, co jsem vyčetla je, že se pro vývoj produktů používají buněčné linie, které pochází z embryonálních kmenových buněk (v kosmetice jsou to prý bílkoviny, které se z buněk extrahují). Stejně jako při výzkumu ve farmaceutickém průmyslu, je to sice etický problém, ale není to nedovolené. (Samozřejmě má každý stát jiné zákony.) A etický problém odpadá, jakmile si řeknete, že fétus je zboží... Můžu komentovat jen situaci v Německu a Rakousku, kde jsou zákony vymezující možnost získávání a nakládání s embr. kmenovými buňkami. Je to určitě přísnější než třeba v USA, ale pro získání takových buněk potřebujete mít vědecký projekt, který zdůvodní, proč buňky potřebujete. Není to nic nelegálního a ani nic komplikovaného. Zákon také přesně definuje možnost exportu takových buněčných linií do ciziny. Embr. kmenové buňky mají široké využití ve vývoji nových léků, očkovacích látek, při nahrazování zničených nebo spálených tkání, atd. takže se jistě budou používat i nadále.
   Nicméně v minulých letech byla také odhalena činnost německých vědeckých laboratoří, které různá přísná pravidla obcházela tím, že prováděla testování v jiných státech (tehdy konkrétně v Maďarsku). A to v našem globalizovaném světě zůstane asi problémem navždy. Jak něco někde zakážete, bude se to dít jinde. Viz klonování.
   Stále hlasitěji zaznívá také otázka, jestli má takový systém vůbec zájem na snížení potratů. V Německu například ze zákona nesmí být produkovány embrya jen pro výzkum. Ale z logiky věci, jestliže poptávka roste, kde je brát???
   Používání embr. kmenových buněk v potravinářství se do povědomí lidí dostalo hlavně díky Baracu Obamovi, který tuto činnost (navzdory velkému protestu akcionářů Pepsi) posvětil v roce 2012 firmě Pepsi. Abych byla přesná, opět se jednalo o externí firmu, která tento výzkum pro Pepsi prováděla.
   Nakolik vím, jsou státy, které si vytvořili jakési banky embr. kmenových buněk (např. už v padesátých letech Velká Británie). Ty jsou státem financovány.
   A nakonec smutná situace v ČR. Zákony na ochranu embryí neexistují. Ačkoli jsem proti jakékoli manipulaci s embryi, myslím, že nějaké zákony jsou lepší než žádné zákony. V Čechách mnoho kosmetických institutů nabízí omlazení pomocí lidských kmenových buněk. Stačí si přečíst tento článek "Institutu krásy".
   http://www.institutkrasy.cz/sluzby/procedury/omlazeni-pleti-kmenovymi-bunkami/
   Odkud tyto buňky získávají je mi záhadou. Nechci jim nic podsouvat, ale je jasné, že i tady poptávka roste.

   Na závěr bych chtěla říct, že ať už se ty buňky používají kdekoli a jakkoli, základní problém je stejný. Je to nebo není člověk (a to je téma na hodně zajímavou diskuzi). A jestliže je to člověk, pak existuje jedno celosvětové universální etické pravidlo:

   - Žádný člověk se nesmí stát prostředkem k dosažení cíle!

   Delete
  2. ještě jednou :)

   Děkuji.
   Mně to přijde hrozně děsivé :(

   ___
   našla jsem podobný kosmetický článek, ale tam bylo uvedeno, že se jedná o kmenové buňky získané z tukové tkáně toho konkrétního pacienta.
   Například tady:
   http://www.awashopbrno.cz/products/mezoterapie-kmenovymi-bunkami-3-aplikace/
   ___

   Ještě jednou moc děkuji.

   Hezký den!

   PS: Moc ráda k vám na stránky chodím. Dokonce už jsem v papírnictví koukala po akvarelech :)

   Delete
  3. ještě tu:
   http://www.fotoepilacebrno.cz/kosmetika/omlazeni-kmenovymi-bunkami/

   Delete

Děkuji za milý komentář!