29.11.13

Na mateřskou notu...

Videa a komentáře jiných autorů většinou sdílím na facebooku, ale v posledním týdnu mně několik věcí tak oslovilo, že jsem se rozhodla podělit se také na blogu.

První video ukazuje dvouapůlminutový sestřih jedním dnem na mateřské "dovolené". Vystupují v něm tři maminky, děti jsem nestihla spočítat. Video se jmenuje 3 královny, myslím, že to sedí...


Druhé video je o zázraku zrození trochu jinak. Malý Ward se narodil 3 a půl měsíce předčasně. Krátké video začíná momentem, kdy si ho maminka poprvé položí na hruď a v sestřihu můžeme vidět jeho zápas o život až do období, kdy je z něho krásné zdravé miminko. 


Je až neuvěřitelné, jak malé dětičky dokáží dnes lékaři zachránit (a bez následků!) a na druhé straně nepochopitelné, jak mohou stejní lékaři stejně staré dítě zabít při potratu... 

Tak - a poté, co jste si poplakali dojetím, popláčete si od smíchu. Takto vzpomíná jedna maminka na své "šťastné" těhotenství. Která z nás by to neznala... :-) K přečtení ZDE.


Ohlédnutí a zamyšlení...o všednodennosti

...po dvou týdnech se pomalu dostáváme z nějaké ošklivé infekční virózy. Obě děti na střídačku zvracely, horečkovaly, kašlaly, smrkaly... A tak jsem prala pět pozvracených koberců, nespočet povlečení a peřin a uspávala malého v náručí, protože s rýmou a kašlem se opravdu moc spát nedá. A do toho zalehl i manžel. Ale jak říkám, už je to pomalu za námi a já doufám, že máme pro letošek vybráno a na Vánoce zůstaneme zdraví...


Obtíže všedního života jsou zkouškou zvláštního druhu. Jsou jako stín, který věrně provází svého pána bez ohledu na to, jestli slunce svítí nebo ne. Pro mnohé lidi se stává jejich každodennost přímo prokletím. Zbavena hlubších motivací a tváří v tvář neustále se opakujícím činnostem konaným v pořád stejném prostoru a prostředí se zdá bolestnou nutností. V takovéto zkušenosti propadají někteří lidé beznaději. Jiní se z ní snaží vymanit a ženou se za stále novými prožitky v domnění, že si tím dobudou větší svobody a nezávislosti. Pohled na všední lopotu zbavený víry vždycky zrodí v lidské představivosti obraz tragické fatality neustále visící nad životem. Avšak víra nám říká, že všední lopota je veliká milost. Svatí nás učí proměňovat ji ve věci tak nádherné, že jim sám Bůh přihlíží s velikým zalíbením a že zachovává jejich hodnotu pro věčnost. 
(Z knihy "365 dni s mystiky Karmelu" z Karmelitánského nakladatelství) 


Když vykonávám nějakou únavnou nebo těžkou práci (a prací myslím i třeba nekonečné uspávání dítěte), často myslím na svatou Faustýnu Kowalskou. Protože byla fyzicky slabá, bylo pro ni velmi obtížné slévat velké hrnce uvařených brambor. Jednou se ji stala následující příhoda:

"Když jsem sundala poklici, aby se brambory mohly odpařit, uviděla jsem v hrnci namísto brambor poupata červených růží tak krásných, že je těžké je popsat. Ještě jsem takové nikdy neviděla. Velice mě to udivilo, nerozuměla jsem jejich smyslu, ale v tu chvíli jsem uslyšela v duši hlas: Tvoji tak těžkou práci proměňuji v kytice nejkrásnějších květů a jejich vůně stoupá k mému trůnu. Od této chvíle jsem se snažila nejen v týdnu, kdy jsem já měla vaření, slévat brambory, ale snažila jsem se v týdnu druhých sester je v této práci předběhnout. A nejen v této práci, ale v každé těžké práci jsem se první snažila pomáhat, protože jsem zakusila, jak se to Bohu velice líbí."


Měli jsme dny plné krásného počasí, kdy ještě svítí sluníčko a už začíná sněžit. Sněhové vločky tančily a třpytily se v záři slunečních paprsků...A na závěr něco pro tělo :-) Začala sezóna granátových jablek! To znamená, že jsou k dostání za přiměřenou cenu. A například tahle kombinace s banánem je moc dobrá - banán je sladký a granátové jablko spíš kyselejší. Granátové jablko obsahuje hodně vitamínu Bé a Cé a vápník, hořčík, železo a mnoho jiných zdravých přísad - také zabraňuje vzniku rakoviny. A navíc - neznám krásnější ovoce...