11.6.13

Museum dějin umění - KHM Wien (1.část)
To je mé nejoblíbenější museum. Plné opravdových pokladů, s úžasnou atmosférou. Vyplatí se audioguide! V museu jsem strávila asi pět hodin a viděla jenom zlomek expozice...

Stropy...Rudolf II. a jeho sběratelská vášeň. Opět, mnoho exponátů pochází z Prahy...Příběh Saliery je moc zajímavý. Je to jeden z těch opravdu vzácných exponátů muzea, pochází ze 16. století a byl v roce 2003 ukraden po skončení "Dlouhé noci muzeí". Bylo sice spuštěno čidlo zachycující pohyb, ale ochranka na něj nereagovala a mnoho dalších zajištění (jako automatické hlášení policii, rozsvícení světel, atd.) se vůbec neaktivovalo. V rámci policejního řízení byla cena v podstatě neocenitelného kousku stanovena na 50 miliónů Eur. Trvalo několik let, než policie dopadla zloděje. Byl jím padesátiletý specialista na alarmy :-) Salieru schoval do krabice a zakopal v lese. Nikde jsem se nedočetla, proč to vlastně udělal. Nakonec si odseděl necelé tři roky. 


V každé místnosti jsou k dispozici tablety s informacemi...Mám ráda antické reálie a jelikož často ilustruji evangelium, moc se mi hodí vědět, jak se lidé v antice oblékali nebo česali...


Když kreslím, většinou mi nejde o to, reprodukovat skutečnost, ale přeložit to, co vidím, do mého osobního uměleckého "jazyka". Julius Caesar se prý nechával na svých bystách vylepšovat - takový antický Photoshop :-) 


Vhodně vymalovné sály pro egyptskou sbírku. Sloupy byly přivezeny přímo z Egypta jako dar Františku Josefovi I. Na tehdejší poměry to byl výkon. Lodí do Triestu a pak vlakem až do Vídně.