14.4.13

Jak přežít víkend na mateřské dovolené

mateřská dovolená

S příchodem dětí do naší rodiny se pro mně z víkendů stala opravdu fuška. Neumím ani přesně definovat proč. Tak trochu asi ano, děti nemají školu, školku, kroužky, zato mají spoustu energie... Muž nemá práci, zato má potřebu vlastního odpočinku popřípadě koníčků... Když se má nálada začala každý víkend rapidně zhoršovat  a já se uměla už jen těšit na pondělí, řekla jsem si, že musím něco změnit. 
Po víkendu jsem se cítila přepracovaná, unavená a podrážděná. Většinou jsem neměla ani chvilku pro sebe nebo pro odpočinek. Napíšu vám, jak tenhle problém řeším a jak přežívám své víkendy, ale, prosím, neberte mne za slovo. Nemám patent na rozum a každý z nás si musí najít to "své" řešení.


1. Začněte den modlitbou
Pokud se nemodlíte, tak se to naučte. Vážně. Není to nic složitého. Matka na mateřské dovolené má na modlitbu průměrně pět minut času. Zavřete oči a za a) poděkujte. Moc to pomáhá a naladí vás to pozitivně na celý den. Snažte se vzbudit pocit vděčnosti za vše dobré i za to těžké. Těžkosti jsou prospěšné, i když to tak momentálně nevypadá :-) 
Za b) připusťte, že cokoli, co vás tento víkend čeká, nestojí a nepadá s vámi. Nejste superžena a nevlastníte reklamní úsměv. Jednoduše se pokoušíte o to nejlepší pro vaši rodinu, ale dovolte, aby Bůh jednal skrze vás a aby vedl vaši ruku. Nevěřte mediální pohádce o dokonalé matce s dokonale zorganizovaným dnem, která je díky tomu dokonale šťastná. Pokorné přiznání si vlastních limitů vás zbaví tlaku, který si sami často vytváříme.

mateřská dovolená

2. Mějte plán, ale žádná očekávání
Pomáhá mi, když už v pátek večer akceptuji fakt, že víkend bude náročný. Nemá cenu mít planá očekávání. Děti, které přes týden taháte v půl sedmé ráno z postele, vstanou v sobotu zaručeně v šest, nemá cenu očekávat, že si pospíte... Plán může vždy zhatit mnoho faktorů - od náhlé nemoci až po počasí. Ale mít plán se vyplatí. Alespoň v hrubých rysech. 
Příklad mého plánu na neděli (od 6:00 do 19:00) - snídaně, příprava obědu, mše, vaření, oběd, krátká pauza, venkovní aktivita (dopravní hřiště), večeře, koupání, hraní/čtení v posteli.

mateřská dovolená

3. Dvě outdoorové aktivity na víkend
V tomto bodě mají děti z venkova výhodu. My z města, musíme někam vyrazit. Jeden výlet na sobotu, jeden na neděli. Nemusí to být nic velkého, ale je dobré (pro duševní zdraví všech v domě :-) změnit prostředí. Když je špatné počasí, naplánuji bazén nebo knihovnu. I když - špatné počasí většinou vadí dospělým a ne dětem. 
Abychom se vyhnuli zbytečnému stresu, je dobré vědět, že děti nezajímá to, že někam jdou, ale že někde jsou. Zapomeňte na pojmy jako "trasa" a "cíl". Pamatuji si, jak můj muž nervózně podupával na chodníku, protože jsme přece šli na procházku do zámeckého parku. Děti ale právě objevily báječný kanál a vesele kolem něj už deset minut kroužily. Klidně se do cíle přepravte autobusem nebo autem, ale když už někde jste, přestaňte uvažovat jako dospělák a užívejte si to...

mateřská dovolená

4. Šetřete si čas
Mám jedno víkendové pravidlo: Co můžeš udělat dnes, odlož na pondělí! Vždy tady bude něco, co vám zkříží váš víkendový plán, ale věřte mi, tu pavučinu nebo ten flek, který teď budete dvacet minut řešit, si kromě vás (a možná vaší tchyně) opravdu, ale opravdu nikdo nevšimne. Samozřejmě je to jiné u žen, které přes týden pracují. Na mateřské ale svět tiká jinak a u nás doma už všichni ví, že o víkendu se zásadně nezapíná pračka, nežehlí se a neluxuje. Od toho je tady týden. Do této kategorie spadá také nakupování. Víkendové nakupování není nutné, je to jenom zlozvyk. Připouštím ho pouze v krajním případě, když už opravdu není jiné zbytí. Představa, že děti tráví víkend v hracím koutku nákupního centra pod cizím dohledem, je nedůstojná a smutná...

mateřská dovolená

Další žrout času je vaření, proto u nás v sobotu vaří mrazák. Předvařuji a mrazím si polévky, maso, zeleninu, koláče... Mrazák nabízí jednou týdně i jiné lahůdky - ryby, buchty, noky, knedlíky, hranolky, bramboráky, plněné těstoviny, atd. V neděli je to trochu jiné...


5. Jeden svátek týdně pro duši
Neděle je totiž svátek. Proto je i jídlo sváteční. V neděli zkouším nové recepty, v neděli dokonce i peču. Kdysi jsem četla, že člověk by bez slavení a bez svátků nepřežil. Jeden sváteční den v týdnu pohladí duši, ale tvoří také kulturu rodiny. V průběhu svátku se odehrávají všechny "naše" rituály, zvyky, to, co činí naší rodinu rodinou a co budou jednou naše děti předávat dál svým dětem. Z těchto malých střípků rodinných kultur se tvoří kultura celého národa! A tak milé dámy, ve zkratce řečeno, na počátku kulturního národa stojí matka se svým víkendovým plánem :-)

mateřská dovolená

Pro křesťanské maminky je vždy výzvou návštěva nedělní mše svaté s dětmi. Prosím vás, buďte odvážné a voďte děti do kostela. S láskou ignorujte nepříjemnosti - ať už je to nevůle ostatních lidí v kostele, nepozornost dětí, i fakt, že vy ze mše prakticky nic nemáte. Když své děti nepřivedete do kostela v útlém věku, později to bude velmi obtížné, ne-li nemožné. Dnes je mnoho způsobů, jak dětem pobyt v kostele zpříjemnit (knížky, omalovánky,...), podvědomě ale mši budou vnímat a i tohle období jednou přejde. I ty nejzlobivější hyperaktivní stále běhající a ječící děti si jednou na kostel zvyknou, stejně jako si zvyknou na školku nebo na školu. Děti jsou součástí křesťanského společenství a dospělí by jim měli pomáhat zapojit se do místní křesťanské rodiny už od narození. Je dobré, aby také kněz věnoval pozornost dětem při mši svaté. Jedna dvě věty během kázání namířené k dětem přece nestojí mnoho času...

mateřská dovolená

6. Cizí slovo "volno"
Na závěr poslední rada. Pokud vám o víkendu někdo (partner, babička, sousedka) nabídne, že vám pohlídá děti, vezme je na výlet nebo zajde nakoupit a vysloví tu kouzelnou větu ...abys měla volno, ani na vteřinu nepřemýšlejte o tom, co všechno byste za tu dobu mohla uklidit, vyžehlit, uvařit... Velký sociologický slovník definuje "volný čas" takto: - čas, v němž člověk nevykonává činnost pod tlakem závazků plynoucích ze společenské dělby práce, nebo z nutnosti zachování biofyziologického či rodinného systému. Jasné? Takže zalít kafe a nohy nahoru! I my si občas potřebujeme odpočinout. 
Z vlastní zkušenosti vím, že naši muži a děti si nevšimnou hory nevyžehleného prádla a přehlédnou i rozmrazený polotovar na talíři. Čeho si ale zaručeně všimnou je nevrlá manželka/matka, které víkendy lezou krkem...