29.11.13

Ohlédnutí a zamyšlení...o všednodennosti

...po dvou týdnech se pomalu dostáváme z nějaké ošklivé infekční virózy. Obě děti na střídačku zvracely, horečkovaly, kašlaly, smrkaly... A tak jsem prala pět pozvracených koberců, nespočet povlečení a peřin a uspávala malého v náručí, protože s rýmou a kašlem se opravdu moc spát nedá. A do toho zalehl i manžel. Ale jak říkám, už je to pomalu za námi a já doufám, že máme pro letošek vybráno a na Vánoce zůstaneme zdraví...


Obtíže všedního života jsou zkouškou zvláštního druhu. Jsou jako stín, který věrně provází svého pána bez ohledu na to, jestli slunce svítí nebo ne. Pro mnohé lidi se stává jejich každodennost přímo prokletím. Zbavena hlubších motivací a tváří v tvář neustále se opakujícím činnostem konaným v pořád stejném prostoru a prostředí se zdá bolestnou nutností. V takovéto zkušenosti propadají někteří lidé beznaději. Jiní se z ní snaží vymanit a ženou se za stále novými prožitky v domnění, že si tím dobudou větší svobody a nezávislosti. Pohled na všední lopotu zbavený víry vždycky zrodí v lidské představivosti obraz tragické fatality neustále visící nad životem. Avšak víra nám říká, že všední lopota je veliká milost. Svatí nás učí proměňovat ji ve věci tak nádherné, že jim sám Bůh přihlíží s velikým zalíbením a že zachovává jejich hodnotu pro věčnost. 
(Z knihy "365 dni s mystiky Karmelu" z Karmelitánského nakladatelství) 


Když vykonávám nějakou únavnou nebo těžkou práci (a prací myslím i třeba nekonečné uspávání dítěte), často myslím na svatou Faustýnu Kowalskou. Protože byla fyzicky slabá, bylo pro ni velmi obtížné slévat velké hrnce uvařených brambor. Jednou se ji stala následující příhoda:

"Když jsem sundala poklici, aby se brambory mohly odpařit, uviděla jsem v hrnci namísto brambor poupata červených růží tak krásných, že je těžké je popsat. Ještě jsem takové nikdy neviděla. Velice mě to udivilo, nerozuměla jsem jejich smyslu, ale v tu chvíli jsem uslyšela v duši hlas: Tvoji tak těžkou práci proměňuji v kytice nejkrásnějších květů a jejich vůně stoupá k mému trůnu. Od této chvíle jsem se snažila nejen v týdnu, kdy jsem já měla vaření, slévat brambory, ale snažila jsem se v týdnu druhých sester je v této práci předběhnout. A nejen v této práci, ale v každé těžké práci jsem se první snažila pomáhat, protože jsem zakusila, jak se to Bohu velice líbí."


Měli jsme dny plné krásného počasí, kdy ještě svítí sluníčko a už začíná sněžit. Sněhové vločky tančily a třpytily se v záři slunečních paprsků...A na závěr něco pro tělo :-) Začala sezóna granátových jablek! To znamená, že jsou k dostání za přiměřenou cenu. A například tahle kombinace s banánem je moc dobrá - banán je sladký a granátové jablko spíš kyselejší. Granátové jablko obsahuje hodně vitamínu Bé a Cé a vápník, hořčík, železo a mnoho jiných zdravých přísad - také zabraňuje vzniku rakoviny. A navíc - neznám krásnější ovoce...8 comments :

 1. Amen.
  :o)
  Jak trefná slova pro mne v posledních dnech. Děkuju za úžasné povzbuzení.
  Dlouho jsem u tebe na blogu nebyla, a s úžasem zjišťuju, co nového a inspirativního tu přibylo.
  Vím, co budu číst v adventu u čaje. :o)
  Díky. ♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji Jani, a přeji hezké adventní čtení :-)

   Delete
 2. Děkuji za ty řádky a zamyšlení! Možná i proto já svůj blog nazvala Všednodennosti, protože to JE můj život Někdy tak všední , ale stejně si vážím každého nového dne! Vám doma přeji nadcházející čas bez nemocí, plný štěstí a lásky. A ještě jednou díky za vyhrané obrázky, psala jsem mail, dorazily v pořádku a s částí z nich chci udělat radost další dušičce.S pozdravem Marcela

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc, jsem ráda, že pohlednice dorazily!

   Delete
 3. Krása:)
  Jinak na rýmu jedině dobré kapky do nosu. Vážně nestojí za to trápit se ucpaným nosem a nevyspat se kvůli tomu. (Můj tip - kapky Nasic, dělají verzi i pro děti a nedráždí. A samozřejmě hodně zázvoru. Já se snažím i přidávat do některých jídel, protože jsem na něm trochu závislá)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kapky do nosu u nás spíš způsobí ještě větší křik a pláč a tím i ještě větší rýmu. Nějak s tím nemáme úspěch...

   Delete
  2. Chce to nějaké opravdu šetrné. Některé dokážou pěkně pálit, to známe:/ Zatím (musím zaklepat) dobře snášíme ten Nasic pro děti.

   Delete
 4. Vždycky mám radost, když najdu nějaký podobný blog, inspirativní v tolika směrech, které mi jsou blízké: víra, mateřství, tvořivost. Děkuju za omalovánky, dcerka je ještě batole, ale jednou je určitě využijem a do té doby si budu kdyžtak omalovávat sama. :-D Děkuju i za tenhle článek, je to něco, co si doma musím hodně připomínat. Obzvlášť v těch chvílích, kdy odpadne nějaký plán či jsme nemocné a před námi je celý den mezi čtyřmi stěnami. Děkuju, pište a tvořte dál... ad maiorem Dei gloriam! :) L.

  ReplyDelete

Děkuji za milý komentář!