30.10.13

Výtvarně s dětmi... (Malen mit den Kindern...)

Každý druhý týden docházím do Niny třídy a maluji s dětmi. Není to žádná věda. Úplně jednoduché a mnoha dětmi prověřené výtvarné techniky, které hlavně dělají radost a nevyžadují, aby byl člověk hned jak Picasso. Když budu mít čas, některé naše kreativní hodiny vám ukážu. Pro mně osobně je vždy překvapením, že i ti největší rošťáci ve třídě jsou ze společného malování nadšení a velmi usilovně a koncentrovaně celou hodinu pracují. 

Jede zweite Woche male ich mit den Kinder in der Volksschule. Wir machen nichts kompliziertes und verwenden günstiges Material. Blätter liegen jetzt überall. Man muss nicht gleich wie Picasso sein um malen zu können. Es ist für mich immer eine Überraschung, wie auch die am sonst wilden Buben begeistert mitmachen und ganz konzentriert arbeiten. Die Blätterdrucke haben wir ausgeschnitten und angefädelt. Eine Herbst-Girlande für die Klasse war auf der Welt...

Malujeme a tvoříme s dětmi

 Malujeme a tvoříme s dětmi

Snažím se používat co nejdostupnější a nejlevnější materiál. Listí je teď všude dost :-) Barevné tisky ještě můžeme obtáhnout pastelkou nebo fixou, vystřihneme a pověsíme na provázek. 

Malujeme a tvoříme s dětmi

Malujeme a tvoříme s dětmi

Malujeme a tvoříme s dětmi

Podzimní barevná girlanda pro zkrášlení třídy je na světě. Teď už visí v zadní části třídy ve vzduchu. 

Malujeme a tvoříme s dětmi

9 comments :

 1. Krásně se to dětem povedlo!

  ReplyDelete
 2. To je bezvadný nápad! V pátek mají všichni volno, tak myslím, že takovou podzimní girlandu s malým zkusíme vyrobit. Moc díky za inspirace!! :)
  K obědu budu dělat tvoji dýňovou pánev. Mňam :)

  Pěknou středu, Soni!

  ReplyDelete
 3. Tak to som prekvapená. Musia to byť dobre vedené hodiny, keď to baví toľko detí. Ja som výtvarku obvykle pretrpela. Bolo to s hudobnou horšie ako matika a iné nepekné predmety. :D Jedna zo spomienok sa mi viaže na to, že sme mali nakresliť nejaké športové radovánky, už ani neviem, či v zime. Obrázok mi vyšiel jakštakš, dalo by sa povedať, že sa mi páčil. Až kým mi neprikázali ho vymaľovať. Neviem, či niektorí majú problém s bielymi plochami (no ale v zime by ten papier mohol ostať biely, nie? :) ) alebo čo...v každom prípade som bola takto donútená si celkom zničiť obrázok. Celkom chápem tvrdenie, že dospeláci neviem či vedome alebo nevedome, podľa svojich zažitých predstáv ničia v dieťati jeho vlastnú fantáziu. Keď ho nútia namaľovať slnko žlté a pod. Vari je to tak dôležité pre život? Niečo reálne namaľovať? Vari je strach, že ak dieťa neupozorním, tak doživotne bude kresliť a tvrdiť, že slnko je modré? Nemám potuchy, vlastné deti ešte nemáme. Ale obávam sa, že aj ja skĺznem k tým istým zaužívaným veciam. :( Človek často robí to, čo mu vadilo a si furt prisahá, že on to robiť nebude. :) No ale som sa nejako rozkecala.
  Pekná jesenná nálada to musela byť v triede. :)

  ReplyDelete
 4. Soni, to je opravdu kouzelné!! Děkuji za inspiraci :) Přeji krásný den! Jola

  ReplyDelete
 5. Důkaz toho, kdo si hraje, nezlobí:-) A nauka hrou měla vždy lepší výsledky, než sáhodlouhé texty. Přiznejme si kolik z nás rádi luští různé návody ke zboží, které zakoupíme?
  Bravo, jsi dobrý pedagog, hned bych si zaskočila na hodinu s tebou:-D

  ReplyDelete
 6. Moc milý blog.....i moc pěkný nápad...nebo spíš jeho dotažení s obmalováním, vystřihnutím a navlečením listů :)
  Také jsem teď na podzim začala vést výtvarný kroužek ve školičce. A tak se každý nápad hodí, obzvlášť pro ty nejmenší dětičky kolem 3 let....je to někdy oříšek.

  ReplyDelete
 7. Je to moc krásná práce, ať se stále líbí tobě i dětem, moc mě to potěšilo se dívat, jak to děti baví a co krásného vytvořily.

  ReplyDelete

Děkuji za milý komentář!