25.10.13

Kultura "hubnutí"...

Mám pocit, že v poslední době dost často zakopávám o zprávy, u kterých letí mé obočí vzhůru. Tu mi jakýsi dámský časopis oznámil, že modelka nadměrných velikostí může vážit až 70 kg (při výšce 180 cm) a nosit až velikost 42. (Ano, na následujících fotkách jsou opravdu tzv. "super size" modelky.)

hubnutí

hubnutí

Tu si přečtu na Pinterestu, že vlastním jakýsi podpažní tuk, kterého bych se měla urychleně zbavit.

hubnutí

Měla bych taky mít pořádnou mezeru mezi stehny.

thinspo

Měla bych hubnout a hubnout, abych nakonec chrastila kostmi a pak budu určitě šťastná, úspěšná a sexy. Holčiny, které jsou již štíhlé, chtějí být ještě štíhlejší. A mediálně jsou v tomto odhodlání dennodenně povzbuzované.
hubnutí

A proč to všechno píšu právě dnes? Ráno mně v MF Dnes zaujal článek (zde), který byl tou pomyslně poslední kapkou a tak jsem se rozhodla ozvat alespoň na svém blogu. V článku se nějaká paní Kristelová (kterou jinak neznám, ale předpokládám, že je to dospělá žena) raduje z toho, že váží jako dítě chodící do sedmé třídy (48 kg). A jelikož kostře vážící dvě deka a dost samozřejmě nikdy nemůže zůstat onen vytoužený tuk v prsou, nechala si je zvětšit silikonem. Média ji vzápětí ujistila, jak moc krásná a sexy teď je. Jedním dechem nám sděluje, že se v jídle fakt "nehlídá", ale zároveň kvůli zánětu dásní nemůže jíst. A hlavně - na váhu kašle. Jasné jak facka. Ideální vzor chování pro naše dcery. O chlapech, kteří věří, že takto vypadá normální žena ani nemluvě...


Ne tak dávno vyšel, také na idnes, rozhovor s bývalou modelkou, která popisuje, jak byla nejžádanější v době, kdy trpěla anorexií, selhávaly jí orgány a vizážisté ji museli maskovat modré rty. Drtivá většina modelek, které nám prezentují módu a kosmetiku pro dospělé ženy, jsou čtrnácti- patnáctileté děti. 
Na "TED talks" si můžete poslechnout zajímavé vystoupení modelky, která ukazuje jednu ze svých prvních sexy fotek a říká - ve skutečnosti jsem v té době poprvé dostala menstruaci...


Každý z nás může alespoň trochu přispět k odporu proti této mediální masáži. Ať už máte dceru, neteř nebo přítelkyni. Buďte příkladem! Žena, která je spokojená se svým tělem, má dnes cenu zlata. Mějte ke svému tělu úctu. Buďte vděčné za to, že dobře funguje, dokáže porazit nemoc i stvořit nový život. A v neposlední řadě - není to tělo, které si jednou vezmeme s sebou na věčnost...

hubnutí, tělo chrám Ducha svatého
Firma Dove na toto téma už před lety natočila moc hezký klip. Video se mi sem nepodařilo nahrát, ale stačí kliknout na link a můžete se na něj podívat: 
Zdroj fotografií je pak Pinterest a můj archív.

6 comments :

 1. Jo.
  Neviem, ja si pripadám jak vychrtlica a nie som z toho zrovna nadšená. Ale je pravda, že ešte nechrastím. Avšak, keď som v lete v plavkách, neviem ako schovať moje rebrá, ktoré sa dajú počítať. :D A keď si sadnem mužovi na kolená, dlho to so mnou nevydrží, pretože ho tlačia moje kosti. :D Veď mne sa tiež nie extra pohodlne sedí na tvrdej zemi, pretože kosti tlačia! :D Hej, žena, ktorá je spokojná so svojou postavou, je asi dosť vzácna. A ja som tiež nespokojná - len z opačnej strany. Nechcem schudnúť, ale pribrať. Nie do obezity, ale nejako rozumne, nech nie som taká kostnatá. Viem, že tie, ktoré chcú schudnúť, to nepochopia, ale čo už. Každý máme svoje problémy. Horšie je, ak ten problém prerastie do extrému a niekto sa kvôli vytúženej váhe dostane do nemocnice, lebo chudnúť sa do nekonečna nedá. Alebo sa tam dostane preto, lebo mu na postave a zdraví nezáležalo a skončí s nadváhou. Samozrejme, sú ľudia, ktorí za svoje problémy nemôžu. Ale zaujímalo by ma, aké je ich percento. My ostatní by sa mali zobudiť a áno, vykašľať sa na ten konzumentský nenormálny svet a nenechať sa ovplyvňovať tou nemožnou módou vyzerať ako podvyživená osoba na úvodných stránkach časákov.
  K tomu podpažnému tuku asi toľko...kamarátka - štíhla ako prútik, si raz sťažovala, že má tuk pod kolenom či na chrbte, či kde vlastne to bolo! No čo jej na to? Žiadna žena nikdy neuverí tvrdeniu, že je chudá ako lata, aj keď je to pravda. Smutné. :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Majka, děkuji ti za reakci. Když jsem to psala, myslela jsem přesně i na ženy tvého typu (pár jich znám), které mají málo jak svalů, tak tuku a ne a ne přibrat. Chtěla jsem tam napsat poznámečku, že s nimi cítím a jich se ten článek netýká, ale nějak jsem na to zapomněla. Ale rozumíme si :-)

   Delete
 2. Děkuji, Sonjo, za ten článek!!!

  Přeji krásný víkend :)

  ReplyDelete
 3. Sonjo, děkuji za tento post i nahlédnutí v mém prostoru :). ♥

  ReplyDelete
 4. Souhlas i ode mne jako chlapa :-) táty od větší rodiny

  ReplyDelete

Děkuji za milý komentář!