16.7.12

Proč kreslí jenom 5 % dospělé populace...?

John Howe (známý ilustracemi např. k Pánu Prstenů) vypráví velmi vtipně ve zkratce, proč většina lidí kreslí jenom v dětství, jak funguje při kreslení náš mozek a jak málo stačí k tomu, aby člověk začal kreslit! Kultovní ilustrátor  tady překvapuje zároveň jako skvělý bavič :-) (anglicky):
(Pro anglicky nemluvící jen ve zkratce to nejdůležitější: jde např. o to, že když člověk píše, zaměří se pouze na jeden bod-špičku pera a používá při tom levou mozkovou hemisféru (tu více logickou, tzv.mužskou), když kreslí, musí vnímat okem jinak - rozostřeně vidí velkou plochu papíru a tím se mu zapojí pravá mozkovou hemisféra, která je zodpovědná za emoce, intuici, fantazii (tzv.ženská polovina). takže kreslení je o citech a o tom, že musíme vnímat "zeširoka". V dospělé populaci kreslí jen cca 5% lidí, ačkoli každý z nás ve školce umí kreslit. Jakmile se začne dítě učit psát a číst, zúží se jeho fokus na ten jeden bod, vypne se pravá část mozku... no a je dokresleno.)

5 comments :

 1. Přiznám se, že se moc nechytám, zas tak dobře anglicky neumím, ale těší mne, že patřím do těch 5% dospělé populace, která kreslí (a maluje). Teda pokud se nejedná o uměleckou tvorbu, na to opravdu nemám. Ale takové to domácí malování pro odreagování, to mě baví moc. Miluju barvy a také různé druhy papírů a jejich vůni. Dodnes mne dokáže udivit, v kolika domácnostech je velký problém najít alespoň obyčejnou tužku a papír...

  ReplyDelete
 2. Zdravím...jé to mě těší , že patřím k těm 5% :-). Velké umění to rozhodně není, ale odreagování určitě ! Krásné dny!

  ReplyDelete
 3. Soni,budu se urcite snazit vice kreslit s dracaty,jinak vic jsem psala jeste na FB. :) Hezky vecer! Martina

  ReplyDelete
 4. Byla jsem na kurzu kreslení pomocí obou mozkových hemisfér. I vyložení antitalenti tam dokázali zázraky. Kreslit se dá naučit, když se ví jak. Ale takový ten dar navíc, umění vidět a cítit a vložit to následně do svých kreseb to každý nemá a to se naučit nedá.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ano, nakreslit cokoli technicky dokonale umí mnoho lidí a umí to vlastně i fotoaparát, ale dát tomu duši, to je o něčem jiném...

   Delete

Děkuji za milý komentář!