8.11.11

Kreslení jako experiment

ZEICHEN LAB

Carla Sonheim
Edition Michael Fischer, 2011
cca € 20,-Kniha představuje 52 cvičení nebo experimentů, které můžeme zažít s tužkou, štětcem a pastelkami. Nejde o to, aby člověk uměl skvěle kreslit, ale aby si uměl hrát a dívat se. Takové knížky mám obzvlášť ráda. Jen tak si čmárat je velmi zábavné a proto jsem pro vás několik cvičení vybrala a představím vám je tady:


Kočky 
Sedněte si nebo lehněte do postele, vezměte si polštář nebo jinou měkkou podložku a nakreslete perem asi 30 koček. V druhém kroku si některou z koček vyberte a zpracujte ji nějak další technikou - pastelky, vodovky, obrázek nascannujte a vybarvěte v počítači...


Piccaso-psi
Nakreslete někam na papír oko, otočte papír o 90 stupňů, nakreslete druhé oko, znovu otočte o 90 stupňů, nakreslete čumák, otočte znovu papír, nakreslete tlapku, otočte, nakreslete ocas, otočte... pokračujte dokud nebudete spokojeni. Spojte jednotlivé elementy rovnými nebo oblými liniemi a dejte do toho trochu barvy. Inspirujte se Pablem Picassem: "Maluji věci tak, jak je myslím, ne tak, jak je vidím."


Projekt sta obličejů
Na úvod citát od Thomase Browna: "To je společný údiv lidstva, že mezi tolika miliony tváří, žádná není té druhé podobná." Tento úkol zabere delší dobu, může se vyvinout třeba k celotýdennímu nebo měsíčnímu projektu. Budeme kreslit obličeje podle živých lidí, podle fotografií nebo fantazie. Kdykoli, kdekoli. Zkoušejte různé techniky a způsoby. Obličej jednou čarou, Piccaso způsob, levou rukou... Nebude se vám líbit každý obrázek, ale to je v pořádku. Kreslete dokud jich nebude 100.


Procházka v přírodě
Vezměte si skicář a fixy nebo pero a vydejte se do přírody. Sbírejte dojmy, nesnažte se kreslit fotografickým stylem. Zaplňte stránku řadou malých obrázků, podle toho co vám padne do oka. Jestli vás zaujme struktura větví stromu, vynechte listy a nakreslete jen linie větví. Doma pak na pokreslené stránce najděte sjednocující prvek, kterým vše propojíte (např. stopy zvířat vedoucí od jednoho obrázku k druhému, nebo řadu mravenců...). Výsledkem je obrazová reportáž z přírody.


Trhliny na chodníku
Jděte ven s fotoaparátem a pořiďte si obrázky trhlin, které najdete na chodníku. Doma si je prohlédněte a hledejte zajímavé tvary, obličeje, zvířata... Když nic nenajdete, otočte obrázek o 90 stupňů a hledejte dál. Nakreslete si černým perem obrys, který vás zaujal a doplňte zbytek z fantazie. Pracujte se zářivými barvami, s pastelkami, fixem, tuší...míchejte média.

Tak doufám, že jsem vás trochu inspirovala :-) Kreslení je zábava. A na závěr se musím pochlubit svým novým přírůstkem. Zbrusu nové pastelky LYRA Rembrandt. Ty nejkvalitnější pigmenty, výborně zvolená škála barev. Nádherné, nemám slov...
1 comment :

Děkuji za milý komentář!